English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Песна на Махамудра (Тилопа) PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Напишано од Сашо   
Понеделник, 15 Септември 2008 14:02

Песна на Махамудра (Тилопа)

 

Пресечи го коренот на дрвото и лисјата ќе свенат.

Пресечи го коренот на својот дух и самсарите ќе паднат.

 

Кој се држи до духот

не ја гледа вистината на оној што е над духот.

Кој тежнее да го практикува Будиното учење

Не ја наоѓа вистината над  практикувањето.

 

За да го спознаеш тоа што е над духот и практикувањето

Засечи токму низ коренот на духот и гледај разголен.

Одвој (издвој) се од сите разлики и остани опуштен

 

Не отфрлај ниту прифаќaj

Туку остани природен

Бидејќи Махамудра е над секое прифаќање и отфрлање.

 

Ако останеш во подрачјето на нероденото

Сите појави ќе се растворат.

Во својата природна основа сета сопствена воља и замисленост

Ќе исчезнат во испразнетоста.

 

Врвното разбирање го надминува сето ова и она.

Врвното дејствување опфаќа голема снаодливост.

Без потпирање врвното постигање е да се оствари секаде без надеж.

 

...

 

Советот на Тилопа до Наропа за практикување на Махамудра.

 

Не мисли за минатото.

Не мисли за иднината.

Не мисли сега медитирам

Не го замислувај празното како ништожност.

 

Не замислувај.

Не размислувај.

Не разделувај.

Не  медитирај.

Не промислувај

Држи го духот во природна состојба.

 

Последно освежено ( Сабота, 21 Февруари 2009 11:05 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: