English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Прегратка Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 24
НајлошоНајдобро 
Напишано од Зорка Аралена   
Петок, 24 Октомври 2008 18:35

 

 

 

Уште со самата помисла на тебе,

целиот воздух мириса на љубов.

Ме обзема блага топлина во градиве,

се приближувам се повеќе и повеќе

и љубовта се излива од мене кон тебе

и пак се враќа во мене

уште посилна, уште побурна, уште побожествена...

Те прегрнувам силно и ме снемува...

И сакам да останам во Тоа, бескрајно, бескрајно,

иако знам дека тој миг трае вечно,

запишан насекаде,

позади секое човечко срце,

и се разлева во просторот , низ сите димензии

до бескрај...

 

Понекогаш паѓаат и солзи,

солзи од среќа и исполнетост

и од тоа што истовремено ми недостигаш,

ми недостига секој миг поминат со тебе,

секоја прегратка која нема крај,

секој твој збор и божествена вибрација

која ме прави жива, слободна, разбудена...

 

И како да го наречам тоа што се вика љубов,

како да го наречам и опишам тоа што се вика Арелена,

Не,

Не постои збор за љубов кон Едното,

за прегратка со самото себе,

огледало на својот лик,

емоција врвна наспроти истата...

 

 

И ако ме прашаат: Што сакам?

- Да го почувствувам твоето срце до моето,

и повторно да го слушнам повикот на гласот на битието кое вели:

Те сакам, бескрајно те сакам...

Последно освежено ( Понеделник, 02 Март 2009 14:50 )
 
Коментари (1)
renote
1 Сабота, 28 Февруари 2009 15:11
Snezan Pirejski
Vo tagata ima potreba
srekata da se vinozituva
pa so boite nevidlivi
vo zenata da se poznae maskosta
za molebstvo,oprost ...
Oti ne se trpi nitu rubata
uste pomalku nakitot ...

pozrav !!!!

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: