Warning: include_once() [function.include-once]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/php/PEAR5.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/web4) in /var/www/web4/web/libraries/pear/PEAR.php on line 766

Warning: include_once(/usr/share/php/PEAR5.php) [function.include-once]: failed to open stream: Operation not permitted in /var/www/web4/web/libraries/pear/PEAR.php on line 766

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'PEAR5.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /var/www/web4/web/libraries/pear/PEAR.php on line 766
ОсамЕн (онЕсам) (picture)
English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

ОсамЕн (онЕсам) Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Напишано од Томае Еднески   
Вторник, 04 Ноември 2008 16:08

 

 

 

 

 

Разбуден од воздишка,

Од чист во(а)зДУХ,

Никогаш не извалкан,

Лебдам или стојам,

И се прашувам,

Кој сум?

Што сум?

Зошто сум се заборавил?

Вдишувам ... издишувам

Каде ли да барам повеќе ...

Ги преодев сите гори, не заобиколувајќи ниеден камен,

Ниедно дрво, ниедна тревка, ниедно цветче...

Ги препливав сите езера, мориња и океани,

Не заобиколувајќи ни едно бранче...

Ги прелетав сите облаци,

Не заобиколувајќи го ни најмалото и најнежно облаче...

А одговорот надвор не го најдов...

И еве сега пак лебдам или стојам...

Мигот запира, време нема ...

Ни сега нема, ни овде нема...

Ноќ полна со отсуство

На светлина,

Нема ни месечина...

Распространет од овде до бескрајот...

А пак заронет во ништото...

Одговорот светнува како молња...

Длабоко допрен од вистината... и веќе никогаш повеќе не е ништо исто како пред тоа....

 

Дали сум чист ко утинска роса

Просветлена од утринското сонце,

Или сум прочистен како пепел,

Низ пеколен оган од сите страдања исчистен...

ни едно ни друго-туку двете во едно.

 

Развиорен во празнината слоБОдно...

Со крилја безтелесни...

Крилја бели гулабови...

ОсамнаТ(оа)...

Нема никој, сам сум...

 

Оној Оној што е гледан е оној што гледа,

И оној што е гледан е оној што го гледаат...

Оној што ги слуша вибрациите безвибрирачки е оној што е извор на таа вибрација...

Јас се гледам себе и никој друг освен ТОА...

Мене ме нема,

И гледам, никогаш ме немало...

Само тоа што е Е...

Јас сум Е, и Етството е Јас...

Јас сум свест, свесна за самата себе ...

Се барав себе си

А кој кого БАрал,

Кога и бараниот и оној што бара се ЕДНО...

Разбуден од воздишка...

 

 

Последно освежено ( Понеделник, 02 Март 2009 15:33 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: