Warning: include_once() [function.include-once]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/php/PEAR5.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/web4) in /var/www/web4/web/libraries/pear/PEAR.php on line 766

Warning: include_once(/usr/share/php/PEAR5.php) [function.include-once]: failed to open stream: Operation not permitted in /var/www/web4/web/libraries/pear/PEAR.php on line 766

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening 'PEAR5.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /var/www/web4/web/libraries/pear/PEAR.php on line 766
☼ Неописливото (picture)
English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

☼ Неописливото Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 
Напишано од Томае Еденски   
Понеделник, 04 Мај 2009 16:06

 

 

 

9.01.2008

 

 

Кажи ми како да го споделам она кое тешко се опишува со зборови?

 

Кажи ми како да го опишам неопишливото...

 

Како да го кажам она што Е позади зборот „љубов“, кога зборовите се пресиромашни да го искажат тоа...

 

Те молам кажи ми како да го преточам во песна тоа што Е,

 

кога сите ноти се пресиромашни за да го завибрираат ТОА што е во сржта на вибрацијата ...

 

Како да го насликам ТОА, кога премалку се сите бои, пресиромашни за да го излеат и прикажат тоа што е позади боите...

 

Како да го пренесам тоа што не може да се пренесе...

 

Тоа што не може да се земе, нити да се даде ...

 

Тоа што едноставно Е...

 

Како да го пренесам, кога тоа може само да се доживее...

 

Дирекно да се спознае ...

 

И да се живее ...

 

Тоа, што човечкото око не го гледа,

 

Тоа што човечкото уво не го слушнало,

 

Тоа што извира од човечкото срцето облеано со светлина,

 

Облеано со Вистина ...

 

ТОА што Е, ТОА е Сè ...

 

И самото себе се само-спознава ...

 

Во мене, вон мене, насекаде,

 

Тоа што е растопено во целата природа ... во целиот космос...

 

Скриено зад илузијата, а сепак се гледа...

 

Разлеано во целокупното постоење ...

 

Секогаш овде, секогаш сега...

 

Никогаш не изгубено, никогаш не заборавено,

 

Секогаш ново, секогаш младо,

 

Секогаш чисто, секогаш празно...

 

Само дозволи да ти се случи ТОА...

 

И види,

 

ТИ си ЈАС, ЈАС сум ТИ,

 

Сè си ТИ, Сè сум ЈАС,

 

Сè е Сè, и само ТОА е ТОА,

 

Нема ЈАС, нема ТИ,

 

Само ЕДНОТО Е...

            

Последно освежено ( Петок, 08 Мај 2009 11:40 )
 
Коментари (1)
samo EDNOTO E
1 Петок, 29 Мај 2009 16:46
kokal
Gladno i nezasitno za beskrajna kreacija
pozz

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: