English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

ЖивОД Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Напишано од Томае Еденски   
Понеделник, 05 Октомври 2009 10:45

Седејќи простум

Со очи широко вперени во себе

Без ниедно очекување

Со силна желба

Желба на давеник за воздишка вистинита

Длабоко се обидувам да доживеам

Што е животот

Кој е животот

Седам и се прашувам себе си

Шетам и ги прашувам дрвјата

Пеперутките, мравките и пчелите

Јадам и се прашувам

Спијам и се прашувам во сонот без соништа

Се будам и се прашувам...

Тишина, нема никој

За момент или за цела вечност

Нема одговор-нема прашање

Наеднаш,

Во длабочините од таа тишина

Бликаат реки на животот

Реки непресушни

ВЕсели и РАзиграни

Полека тоне телото во

Длабочините на убоста жиВА

Во разигран живод

Се топи се околу мене,

Полека све се разлева во

Едно дно на живост слоБОдна...

Мене ме нема,

Прашање нема (оти нема кој да праша)

Само животот Е

Насекаде

Јас сум тоа

Живот вечен непресушен

Свесодржателен живОД...

Чудо – секој е живот

Се е и никој не е посебно,

Се е во и низ животот

Сега што и да речам е живот

Што и да погледнам е живот

Се што со зборови не можам да приземјам

Е живот

Се што слушам е живот

Се што е во тишина е пак живот...

Нема не живост, само живост

Па од таму сВЕ Ест ТОА...

 

 

Оној што вкусил знае...

Оној што сака да спознае и да знае

Треба директно да доживее...

Последно освежено ( Среда, 14 Октомври 2009 09:44 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: