English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Почетоци Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Напишано од Гого   
Сабота, 19 Април 2008 19:19
Девојче дава јаболко на индијанец.
 

По легендата За Голем, една од највисоките човекови способности преку магиско - алхемиски процеси е создавање живо суштество. По таа легенда Голем може да живее, да работи, но не може да зборува, значи го нема духот во себе. Голем (или Гол-нем) нема способност да создава. Колку ова наликува на модерните компјутери.

Освен тоа, човекот има способност да создаде суштество по своја лика и прилика по биолошки пат и без познавање многу на алхемија и магија. Во ваков случај секако дека може да се создаде посоодветно суштество. На овој начин може, а тоа досега во многу ретки случаеви е пренесен Духот. Пренесување на Духот може да се случи и кај возрасни единки, но тие треба да имаат барем мала припрема предходно и да ја спремат почвата.

Човекот во технолошкиот развој дошол до способноста да направи своја копија или како денес тоа се нарекува клонирање.

Но, што со тоа?

Човекот како можност има Божествени способности, но ретко кој во историјата на човештвото ги развил во поголема мерка од проста репродукција и живот кој наликува на оној кој го водат неговите домашни миленици. Честопати дел од нив живеат со поголема свесност од човекот. Човекот го живее животот како последица. Тој не е активен чинител и одговорен за она кое му се случува. Нему му се случуваат нештата. Иако има Божествени атрибути делува како кукла на конци (папет). Тие конци се врзаноста разни, често и тривијални нешта.

Духовноста ја практикува како утеха или обид да стекне нешто (како здравје кое го изгубил, материјални добра, љубовна врска или моќ да може да ги контролира и владее со другите)

Дали е можно да се пренесе Духот?

Тоа би било реализирање на највисоките наши способности. По легендите и по библијата тоа само Бог може да го направи. Човекот е Бог во највисоките сфери на живеење и по наследство иако ретки се оние кои повремено престојуваат во тие сфери.

Човекот потребно е најпрво да се очовечи или да ја реализира својата природа на човек, па после може да стане збор за манифестација на повисоката сфера, Божествената.Последно освежено ( Среда, 18 Февруари 2009 16:03 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: