English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Колоидна, сребрена вода - природен антибиотик Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 53
НајлошоНајдобро 
Напишано од Кокал   
Четврток, 30 Октомври 2008 12:29

 


    Колоидната сребрена вода е добиена со електролиза на чисто 99.99% сребро во чиста дестилирана и де минерализирана вода. Се работи за јони  и колоиди на сребро. Му користи на организмот  во превенција и лечење на инфективни болести, како и за јакнење и подобрување на организмот, повеќе од било кој друг познат препарат.

   Делува како катализатор-блокира одредени ензими кои бактериите, вирусите и габичките го користат во својот метаболизам. Во контакт со среброто овие причинители на болести брзо остануваат без кислород и храна и се распаѓаат. Тие се отстрануваат од организмот со имунолошкиот систем, лимфниот систем и органите за излачување. Овај процес е толку брз и ефективен што ниеден микроорганизам  не може да мутира и стекне резистентност на сребрените јони, освен неколку и тоа оние кои му се потребни на организмот да ја разложат храната во основни материи. Честичките од сребро се многу мали и не прават никаква штета врз нашите ќелии, за разлика од другите антибиотици, па затоа е препорачливо за мали деца па и за трудници.

   Најновите светски истражувања докажуваат дека среброто е вистинско чудо кое може да уништи повеќе од 650 видови на микроорганизми, за разлика од другите антибиотици кои уништуваат одвај по неколку видови, правејки при тоа голема штета врз човечките ќелии. Потврдени се регенеративните својства на џигерот, коските, меките ткива, кожата, косата па дури и на мозокот( иако досега се сметаше  дека тоа не е можно), потврдено е и јакнење на имунолошкиот систем, а со тоа се зголемува расположението, силата и виталноста.

    Како минерал среброто треба да се внесе преку исхраната. Го има во морската КРУПНА, а не ситна СОЛ, како и во растенијата, меѓутоа поради испостеноста на почвата како и употребата на вештачките ѓубрива во растенијата недостасуваат битни метали и минерали како што се јодот, среброто, златото,цинкот, платината, индиумот, германиумот, бакарот и др. Затоа нашиот одбранбен систем е многу намален и резултира со енормно ширење на болести . Сребрената вода било главно средство за лечење во официјалната медицина, меѓутоа со воведувањето на новите методи на Пастер овој лек се повлекува од пазарот на кој се продавал по висока цена. Во 1983 Министерството на здравје на САД го призна како лек и дозволи да се продава без рецепти, со што се потврдува фактот дека не постои никаква штета од него.

 

ШТО Е КОЛОИДНО СРЕБРО ?

 

     Тоа е дестилирана, де минерализирана вода во која со помош на електролиза се раствора чисто 99.99% сребро и тоа 0.001 микрон во пречник и концентрација од 5 мм. што значи на милион честички вода има 5 честички сребрени јони. На јоните не делува гравитација, па тоа не се таложи на дното. Лесно се раствора во организмот, за разлика од другите антибиотици кои се во форма на кристали и мора да се разложат, па така  уништуваат и дел од цревната флора. Среброто оди директно во крвта пред да стигне во бубрезите, па го нема ова несакано дејство. Во растворот на сребрената вода не можат да опстанат повеќе од неколку минути ни најотпорните микроорганизми па затоа и НАСА го користи за разни нешта во своите космички летала..

 

БОЛЕСТИ КОИ СЕ ЛЕЧАТ

 

  Звучи изненадувачки списокот на болести кои се лечат, меѓутоа во суштина сребрената вода само ги  уништува микроорганизмите секаде каде ги има .

  Таа лечи болести како: акни, алергии, воспаление на слепо црево, инфекции на мочен меур, труење на крвта, чиреви, изгореници, кандида, циститис, првут, дерматитис, дифтерија, дијареја од различно потекло, инфекции на уво, егземи, инфекции, ешерихија коли, бактериски и вирусни инфекции на око, гастритис, гонореа, поленска грозница, херпес, импетиго-гнојна егзема, лошо варење, воспаление на лимфни жлезди, воспаление на обвивката на белите дробови, зголемување и инфекција на простата, псоријаза, кијавица, реума, опаѓање на косата, воспаление на синуси, стомачен грип, инф.на кожата, чир на желудник, брадавици и израстоци, воспаление на грло, кариес, парадентоза, непријатен здив и др.

 

НАЧИН НА КОРИСТЕЊЕ

 

  Се користи секојдневно, а може и како превентива. НЕ СЕ ЗЕМА СО МЕТАЛНА ЛАЖИЦА. Се зема 3 до 5 пати на ден по една лажица или голтка на гладно и при тоа се чува 10 се. во устата заради дезинфекција на устата, забите и грлото. Со ова се чисти организмот од секакви микроорганизми и паразити, се регулира метаболизмот и телесната тежина. Со заштита на системот на жлездите со внатрешно лачење се забрзува регенерацијата во однос на оксидацијата од страна на слободните радикали (нагризувачи) со што се забавува стареењето. Кај акутни инфекции се препорачува 3-4 лажици на секои 2 часа. Потребно е тоа да трае  неколку недели по излекувањето. Со ова ќе се уништат и некои други инфекции што не сте ни знаеле дека ги имате.

 За кожни и надворешни инфекции и изгореници се применува и надворешно, со спреј. Може да се инхалира спреј кај болести на респираторен систем. Се применува и кај животните на истиот начин.

  ДА НАПОМЕНЕМЕ  дека со овој вид на лекување, како и во медицината, се лекуваат последиците, а не причините на болестите. Причините се во нас самите (нервозите, стресот, критичкото размислување, љубомората, зависта,чувството дека не сме доволно сакани, несигурноста,стравот и чувството на отфрленост). Овие чувства ја трошат енергијата на мозокот, –меѓутоа, како најважен орган, тој црпи енергија од другите органи и така настануваат најразлични оштетувања. Други причини се штетните влијанија од надвор, лошата храна, отрови, електромагнетни полиња, подземни води и др.

     Познати се многу излекувања со помош на сребрената вода и тоа: разни канцерогени состојби (подолга употреба),тумори како и труење, дијабетес во двата облика, со додатни диети.

 Се лекуваат и  алергии, астма, хепатитис ц (без интерферон), а има и случаи на излекување мултиплекс склероза.

 

  БЕЗ ОГЛЕД НА БЛАГОТВОРНОТО ДЕЈСТВО НА КОЛОИДНАТА СРЕБРЕНА ВОДА, НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА СОВЕТУВАЊЕ СО ЛЕКАР.

Последно освежено ( Понеделник, 02 Март 2009 14:52 )
 
Коментари (9)
srebrena voda
9 Петок, 29 Март 2013 12:29
Бибушка
имате апарат за производство на сребрена вода со кој што можете да произведете 60000 литри сребрена вода а апаратот чини некои 4000 денари
Srebrena voda -licenci i sertifikati
8 Петок, 08 Април 2011 22:52
kokal
Vo Makedonija ne postoi zakon za licenciranje na srebrena voda -duri i taa sto se prodava vo aptekite e svercovana so izvesni "dozvoli" za da se ima licenca i sega slobodno se "pravi vo labaratorii"..so drugi zborovi postoi samo domasno pravena koja pak dokolku se znae sve sto e potrebno a "se" nemoze da se nauci od internet togas taa e so kontrola na sekoj litar i e apsolutno proverena.
koloidna srebrena voda
7 Недела, 27 Декември 2009 20:26
kokal
Koloidnata srebrena voda treba da ima odredena koncentracija 15-20 ppm i toa joni a ne koloidi a toa se pravi so PPM- metar a vizuelno so laserce ce dobiete crvena traga,koja tesko ce ja vidite vo vodata kupena vo aptekite.Toa ne e slucajno,celta e da kupite neefikasen i skap preparat ili diskreditacija na najdobriot lek na site vreminja.pozz
koloidno srebro
6 Сабота, 26 Декември 2009 11:58
pagodan
Единствен совет. Не фрлајте пари по разноразни "лабораториски" произведени сребрени води. Направете ја сами. Скоро потполно бесплатно. Net-от е преполн со совети како да се направи тоа, а дрвените теории за големината на молекулите, дали има жив свет на Марс, и бла-бла оставете ги настрана. Направете нешто за себе, направете си сребрена вода и што е многу важно користете ја вие и оние околу вас кои ги сакате. Не планирам да ги коментирам евентуалните реакции, само ако на некого му треба помош околу спремањето на сребрената вода.
koloidna srebrena
Вторник, 13 Март 2012 02:10
irena
me interesira kako bi mozela jas da ja napravam doma srebrenata voda mnogu mi e potrebna imam papiloma laringis
koloidna srebrena voda
5 Четврток, 30 Јули 2009 22:23
kokal
Ne propustajte da procitate na : http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Zdravlje/Maticne_celije_i_koloidno_srebro.pdf

Nema nikakvi molekuli tuku joni i nema nikakvi nuspojavi
Srebrica ja pravi eden covek vo Belgrad i kosta 600% poskapo
Za srebrenata voda
4 Недела, 05 Јули 2009 20:40
dimovdaniel
Ne veruvajte na domasno napravena Srebrena Voda - Moze da bide opasno.
Eve i zosto

Domasno napravenata srebrena voda sodrzi srebro grupirano vo pogolemi edinki znaci poveke molekuli na srebro grupirani zaedno.
Ova moze da predizvika problem na posinuvanje na kozata bidejki organizmot ne moze da gi isfrli visokot na molekuli na srebro.

Dodeka pak labaratorski napravenata Srebrena Voda koja sto se proizveduva po mnogu skapa licenca i koja gi ima dobieno site dozvoli za prodazba od Ministerstvoto za zdrastvo e 100% sigurna.
Edna takva voda e vodata koja se vika Srebrena kapka i mozete da ja najdite vo site apteki vo makedonija.
A eve ja i nivnata veb strana http://www.imunifarm.com
srebrena voda
3 Вторник, 05 Мај 2009 19:33
Gordon
ve molam za odgovor, kade moze da se najde srebrena voda i kolku cini.
Pozdrav
Каде да се купи...
Петок, 08 Мај 2009 11:57
admin
Во погорниот коментар е оставен број за информации за К.С вода на кокал. За информации слободно обратете се на тој број.
srebrena koloidna voda i maticnite kletki
2 Недела, 22 Март 2009 01:04
kokal
Ne propustajte da procitate na : http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Zdravlje/Maticne_celije_i_koloidno_srebro.pdf
Najbitnoto prasanje
1 Петок, 20 Февруари 2009 08:35
sickfile
jasno e deka srebroto, zlatoto, platinata i dr. ne se skapoceni metali samo poradi faktot sto narko dilerite i svercerite miluvaat da gi nosat kako nakit.
nego,kade moze da se najde ovaa voda?
Srebrena voda mozete da kupete i kaj nas
Среда, 05 Август 2009 12:29
Sasko
Isto taka i nie se zanimavame so proizvodstvo nasrebrena voda, taka da mozete po poniska cena da ja nabavite kaj nas 070 272 072. Benefitite gi znaete vekje a mozete da gi procitate bilo kade na internet. Znaci srebrenata voda sodrzi joni na srebro vo koloidna forma i ne postoi opasnost od predoziranje.

Pozdrav,
srebrena voda
Понеделник, 02 Март 2009 02:25
kokal
nNa Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
За сите заинтересирани
Петок, 20 Февруари 2009 14:12
admin
Сите заинтересирани за Колоидна сребрена вода на Кокал, информации можат да добијат на 02/ 246 8041

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: