English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Новиот Грип мешавина од птичји,свински и човечки вируси PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 
Напишано од Administrator   
Понеделник, 27 Април 2009 18:21

Атланта - Здравствените официјални лица го истражуваат досега никогаш видената форма на грип која е комбинација од свинскиот, птичјиот и човечкиот вирус кој досега инфицираше седум лица во Сојузните држави калифорнија и Тексас. Сите лица се излечени, но случаите ја зголемуваат медицинската мистерија бидејќи е нејасно како тие се имаат заразено со вирусот.

Ниту еден од седумте заразени не бил во контакт со свињи, кој е начинот на кој вообичаено луѓето се заразуваат со свинскиот грип. И само неколку биле во меѓусебен контакт, според Американскиот институт за контрола и превенција на болести CDC.

Сепак, здравствените власти велат дека ова не е причина за јавна паника. Петте лица во Калифорнија и двете во Тексас закрепнаа. Испитувањата индицираат дека некои матични анти-вирусни медикаменти изгледа дека делавуаат против вирусот.

Др. Ан Шучат (Anne Schuchat) од интитутот CDC вели дека официјалните лица сметаат дека може да се шири од човек на човек, што е невообичаено за свинскиот вирус.

CDC ги тестира сите луѓе кои биле во контакт со седумте потврдени случаи, а биле болни од доцните денови во март па се до средината на април.

Поради интензивното барање, не веројатно би било дека здравствените власти би пронашле нови случаи, изјави Шучат, диреkтор na Националниот Центар за Имунизација и Респираторни Болести од CDC.

Официјалните власти од CDC детектираат вирус со уникатна комбинација на гени кои порано не се видени кај луѓе или свињи. Бубачката содржи човечки вирус, птичји вирус од Северна Америка и свински вирус од Северна Америка, европа и Азија.

Здравтсвените власти имаат и порано видено мешавини од птичји, свински и човечки вирус, но никогаш таква интерконтинентална комбинација со повеќе од една верига на свински вирус во мешавината.

Статијата е преземена од  http://www.azstarnet.com/sn/health/290118.php

Изворот е од The Associated Press

Последно освежено ( Понеделник, 27 Април 2009 18:39 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: