English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

СМРТ ОД ВАКЦИНА или ЖИВОТОТ НА ИАН ЛАРСЕН ГРОМОВСКИ Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 
Напишано од Administrator   
Понеделник, 28 Септември 2009 07:51

Иан Ларсен Громовски е роден како здраво машко дете, на кое седум дена по раѓањето му е дадена Хепатит Б вакцина. По само неколку часа од вакцинирањето доживува тешка негативна реакција, но докторите и болницата одбиваат да ја земат во обзир вакцината како можен причинител на реакцијата. Со веќе нарушен имунолошки систем, да биде трагедијата поголема, му се даваат антибиотици на кои детето е алергично и неговата состојба рапидно се влошува од ден на ден и на 47-от ден детето починува.

Неговата потресна и кратка животна приказна ја раскажуваат родителите Дина и Скот Громовски на веб страницата  www.iansvoice.org, каде систематски го опишуваат текот на настаните од неговото раѓање па се до последните моменти.

 

На новородените бебиња пред отпуштањето од болница им се дава Хепатит Б вакцина која може да предизвика сериозни несакани ефекти и алергиски реакции, особено ако имунолошкиот систем, кој е и онака недоволно ојакнат, е нарушен од некоја инфекција.

 

Која е потребата на новороденчињата да им се дава вакцина против болест која се пренесува по крвен пат (преку трансфузија на крв) или размена на телесни течности (хепатитот Б е и сексуално пренослива болест)?

Последно освежено ( Понеделник, 28 Септември 2009 10:27 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: