English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Рецепт за исфрлање камења и холестерол од црниот дроб и жолчната кесичка PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 110
НајлошоНајдобро 
Напишано од Гого   
Понеделник, 21 Април 2008 20:28

 

 Голем дел од материите кои ги внесуваме во последно време се полни со различни типови отрови кои нашиот црн дроб или јетра не се во состојба да ги пречисти. Особено, зголеменото количество на маснотии се трупаат во него и во жолчната кесичка, па се поголем е бројот луѓе кај кои мора да се отстрани по хируршки пат (жолчната кесичка). Замастениот црн дроб како и „камчињата“ (тоа се згуснувања кои доведуваат до облици и густини како камен), доведуваат или придонесуваат не само за болки во пределот на жолчната кесичка, туку и за ревматични болки, влијаат на работата на панкреасот и друго. Ако црниот дроб или чистачот на отровите во организмот не успее да ги елиминира отровите, тогаш нашето тело постојано е затруено, без оглед колку се трудиме да внесуваме помалку отрови („камчињата“ тешко се раствораат).

Ова е рецепт кој  го добив од Живорад Михајловиќ Славински а оригинал е од Хилда Кларк и тој кажуваше за негова успешна примена во Америка на преку 500 пациенти без никаква несакана последица и на некаде седумдесетина пациенти во Југославија. Надополнето е со сознанијата за болестите кога е пореметена функцијата на жолчната кесичка и црниот дроб („Акупунктура“ од Топаловиќ, Ферковиќ во издание на Школска Књига Загреб 1980)

Потребно е 4 супени лажици рамни (Епсонова сол, Магнезиум сулфат). Се употребува горчлива сол исклучиво, таа не може да се замени со рицинусово масло.

1. 750 грама чиста вода (4 чаши).

Во водата се меша горчливата сол до растопување.

2. Во тегла која добро се затвора се става исцеден сок од 2 цитрони (грејпфрути) без пулпа и 125 грама маслинов зејтин, а потоа со клатење се меша. Маслиновиот зејтин се раствора само во цитрон (грејпрфрут) сок.

 

Дента кога сакаме да го направиме чистењето до 14 часот не јадеме тешка и мрсна храна. Точно во 14 часот престануваме да консумираме секаква храна и течности. Понатаму ниту вода не треба да пиеме.

Во 18 часот земаме една чаша од течноста со горчливата сол.

Во 20 часот земаме една чаша од течноста со горчливата сол.

 

Во 22 часот легнуваме во кревет, ја пиеме течноста со сокот од цитрон и маслинов зејтин наеднаш и после тоа треба да лежиме најмалку половина час на високи перници (најмалку 3).

После ова време не треба да работиме физички активности  (се разбира освен во клозет ако ни се оди). Најдобро е да отспиеме еден дел од ноќта.

Вториот ден во 06 00 ја пиеме третата чаша од течноста со горчливата сол.

Во  08 00 ја пиеме и четвртата чаша од течноста со горчливата сол.

Набргу после тоа добиваме нагон за голема нужда.

Нуждата би било пожелно да ја направиме во сад (пример леген со вода). На површината ќе испливаат камчиња од жолчката или ако нема камчиња, тогаш жолта масна материја (холестерол).

После 10 часот може да јадеме и најдобро е да биде тоа некоја посна храна. По мое мислење најдобро е варен ориз затоа што оризот ги подмачкува ѕидовите на цревата и многу благо пријатно делува после секое чистење.

Чистењето се повторува секои два месеци се додека излегуваат камчиња и холестерол.

Ако е чиста столицата тогаш може да се прави на 6 месеци или подолго.

Болести кои се лечат или на кои делува ваквото чистење:

Жолчната кесичка делува на болката воопшто. Во случај на било каква болка во телото, енергијата во телото е пореметена. Здрава жолчка значи храброст, решителност, борбеност и бестрашност.

-    Болка во пределот на жолчната кесичка.

-    Агресивност

горчина во устата

мигрена

затвор, запек

дебелеење

дизентерија

хемороиди (во почетокот влошување, но потоа излекување)

болка во рамениците

болка во сите зглобови

проблеми со слухот и зуење во ушите

недоволно доверба во себе

недостаток на решителност и страв од неуспех

депресија, претерана тага, нерасположение

претерана осетливост на ладно

несоница заради несигурност и напнатост

слабо варење

 

Црниот дроб влијае на видот. Ги контролира моторните функции, тетивите, лигаментите, мускулите и живците. Делува на емоциите, влијае на менталните и психичките функции.

болка во предел на црниот дроб

пореметување на видот

ноќно слепило

пореметување на полните функции

лумбаго

главоболки

пореметување на менструалниот циклус

ПМС пред менструални синдром

колеричност

незадоволство

љубомора

преосетливост

грчеви во мускулите и мускулна слабост

бледило

зголемена склоност на згрутчување на крвта

хроничен бронхитис

појава на кожни болести

импотенција и фригидност

страв

анксиозност

неурастенија

 

Ова е само директното делување на жолчната кесичка и на црниот дроб. Индиректно делува на сите неправилности и болести, затоа што ако е пореметена функцијата на чистачот на отрови (ментални и физички), секоја болест станува проблем.

 

 

Последно освежено ( Среда, 18 Февруари 2009 15:43 )
 
Коментари (14)
procistuvanje
14 Сабота, 20 Септември 2014 15:17
Hi
Kamen vo zolcka
13 Среда, 17 Септември 2014 00:46
Sandra
Me interesira ako moze malku podetalno da mi objasnite okolu rasolnicata dali taa pomaga za kamenot vo zolcka,mene mi preporacaa operacija ama prven bi probala so nekj vakovlek,ako bilo koj znae nekakov lek ve molam pisete,pozdrav
MLjIw
12 Вторник, 06 Мај 2014 07:37
mare
Kako mozam da ja dobijam hrvatskata verzija na prevodot
zolcka
11 Вторник, 01 Април 2014 23:06
zolcka
imam kamen vo zolckata so golemina na lesnik dali da go upotrebam lekot --me strav da ne go pridvizam i da se zaglavi vo kanalite / ve molam za sovet ili nekoj sto go ima istiot problem
lek za zolcka
10 Четврток, 06 Јуни 2013 00:07
hzq8n
dali nekoj mozi tocno da mi kazi kolku vreme i so treba tocno da pijam za da gi isfrlam kamejneto od zolc jas imam skoro poke od polovina zolcka kamejne i premnogu se plasam od operacija sakam da probam na nekakov nacin od navedenite samo tocno za da ne si predizvikam nekoj pogolem problem pozdrav do site .
Receptot deluva i te kako
9 Сабота, 04 Мај 2013 14:55
marijanka
Рецептот за исфрлање камења во жолчното ќесе како и
за исфрлање на вишокот на маснотии делува и те како...
лицно го имам применето на мене и верувам во ваквите рецепти
како фармацевт и медицинско лице им го препорачувам на сите овој рецепт
и нема никаков сомнеж дека е деотворен...особено е добар прочистувач
горката сол тоа е Магнезиум сулфат го има во сите аптеки и грејпфрутот
значи горката сол и грејпфрутот имаат главно дејство ....
crn drob i zolcka
Четврток, 31 Октомври 2013 01:36
sara
me interesira dali zena od 65 godini moze da ja napravi taa terapija bidejki ima problemi t.e. taa misli deka e od zolckata oti od rogenje i e prevrtena zolckata i sega dobiva bolki jaki a doktorkata misli deka ima zatemnuvane na crniot drob.ve molam odgovretemi na emailot dokolku nekoj ima informacii
Рецепт за исфрлање камења и холестерол од црниот дроб
8 Недела, 01 Јули 2012 13:53
Боки
Рецептот ми изгледа како добар, но неможам да сватам дали на извадена жолчка ќе помогне за чистење на црниот дроб од маснотиите бидејки секој со извадена жолчка доаѓа во состојба на замастен дроб. Ако мислите да ќе помогне овој рецепт ве молсм одговорете ми да го применам. Јавете се кој има позитивно искуство ...
Поздрав Боки.
за Боки
Среда, 15 Август 2012 22:44
Сирма
Од тоа што се сеќавам, може и ако ти е извадена жолчката.
Тоа не е целиот рецепт! Внимателно, може да биде и опасно!
Среда, 15 Август 2012 22:26
Сирма
Ова е рецептот за последниот ден и до колку не сте подготвени и те како можете да имате проблеми!

Јас го имам правено неколку пати и го препорачувам, но никако без да ја прочитате прво целата книга. Незнам за луѓето кои ги спомнувате, но авторот на овој третман е Андреас Мориц, Германец кој живее во Америка. Еве ви линк за книгата:

http://liverandgallbladderflush.com/
kamen vo zolckata
7 Недела, 20 Јуни 2010 18:42
ohridanka
imam kamen na zolckata od 1.5sm doktorite konstatiraa po smiruvajne na bolkata deka treba da odam na operacija da ja izvadam zolckata.bi sakala ako nekoj znae nekakov lek sto moze da mi pomogne da go isfrlam kamenot bez operacija da mi se javi na elektronska posta Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите vi blagodaram
kamen vo zolckata
6 Недела, 20 Јуни 2010 18:40
ohridanka
imam kamen na zolckata od 1.5sm doktorite konstatiraa po smiruvajne na bolkata deka treba da odam na operacija da ja izvadam zolckata.bi sakala ako nekoj znae nekakov lek sto moze da mi pomogne da go isfrlam kamenot bez operacija da mi se javi na elektronska posta Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите vi blagodaram
kako
5 Понеделник, 07 Септември 2009 17:44
vlado
ako nekoj znae kade da se nabavi solta neka pisi . voljen sum da go isprobam receptot.
Do Makedonka Ivanova,vo vrska so nejziniot komentar...
4 Петок, 10 Јули 2009 14:49
Dennyv1973
Makedonka,mozhe li podetalno i precizno da napishesh kako toa RASOLNICA i MASL.ZEJTIN,...kade konkretno imate uspeh? Mozhe li sega,leto e neli,da se napravi zelje kiselo pa da se iskoristi od nego rasol? nemora da se cheka na zimski rasol...BLAGODARAM MAKEDONKA!
Komentar za lekot za chistenje zholchka,jetra,kanalite zholchni....
3 Петок, 10 Јули 2009 14:36
Dennyv1973
Veruvam deka ke pomogne,oti dobro sum educirana od oblasta na NutriciZmot i BAD-ite vo ishranata.Samo me interesira,dali ne bi nashkodilo vo momentot na terapijata,kaj lica bez zzholchno kese? Tie lica DEFINITIVNO imaat potreba od 2-3-4 pati godishno ''chistenje'' na teloto. I,kako do Epson-ovata sol? Blagodaram,prodolzhete taka!
p.s. Otkako ke dojdeme do solta,lichno ke go probame receptot,verojatno kaj izvadeno zholchno kese,pa,ke pisham povtorno tuka.Pozdrav do site!!!
Рецепт за исфрлање камења и холестерол од црниот дроб и жолчната кесичка
2 Вторник, 26 Мај 2009 14:36
Elvira
Licno go imam probano , efektite se odlicni Happy smiley
megutoa ............. posle 4 god. mene mi se vrati prikaskata ama vo mnogu polosa faza zaglaven kamen vo eden od kanalite i + uste 2 kamena . Na kraj otidov pod noz i izvadia se. Mislam deka prikaskata e vo pravilna ishrana i po,alku stres odnosno nervozi.
komentar za dobriot star lek, cistenje kamenja od zolcka..
1 Вторник, 17 Март 2009 05:38
makedonka ivanova
pred desetina godini moja bliska prijatelka se spasi od noz ....odnosno so slicen recept si go precistuvase organizmot ....rasolnica(zelkata e c'udo)i maslinov zejtin...

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: