English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Улогата на Витамините Кај Пациентите Со Канцер PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 6
НајлошоНајдобро 
Напишано од Гого   
Петок, 25 Април 2008 00:00

ВИТАМИН Б15 (Пангамична к-на):

Го има во: Ориз, Пивски квасец.

Дејство- Ја подобрува циркулацијата, со што овозможува прилив на поголема количина на крв во ткивата. Ова ја зголемува оксигенацијата на ткивата и им помага во борбата против болестите.

        ВИТАМИН Б17 (Амигдалин):

Го има во: Најголема концентрација на вит. Б17 има во горчливиот бадем и во семките од јаболко, кајсија, цреша, круша, праска, слива, суво грозје и слива. Го има и во грав, јадки, боровници, сусам, кафеав ориз, јачмен, просо и ржж.

Научниците откриле дека луѓето кои живеат во долината Хунзаланд на Хималаите се многу здрави и изгледаат двапати помладо од возраста. Нивната тајна е во тоа што тие јадат кајсии и семки од кајсии и пијат чиста вода од свет извор која е богата со калциум карбонат.

Научниците откриле дека:

  • Кајсиите имаат ензими

  • Семките од кајсии имаат вит. Б17, кој е факторот за долговечност на клетките

  • Калциум карбонат е неопходен за да ги активира ензимите во кајсиите, со што вит. Б17 ќе може да се асимилира.

Домашна рецепта за ова е:

  • 2 суви кајсии

  • 4 семки од кајсии

  • цалцареа царбоница 6џ

Витаминот Б17 го подобрува менталното и физичкото здравје на пациентите со канцер.

Последно освежено ( Среда, 18 Февруари 2009 16:05 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: