English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Флуор - најголемата научна измама на XX век PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 
Напишано од administrator   
Четврток, 12 Јуни 2008 15:53
Индекс на артикл
Флуор - најголемата научна измама на XX век
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Сите страници

 

пренесено од: http://www.all-natural.com

 

Научни факти за Биолошките Ефекти на Флуоридот

 

1.Флуоридите ја попречуваат синтезата на колагенот што доведува до негово разложување во коските, тетивите, мускулите, кожата, рскавичното ткиво, белите дробови и трахејата.


[A.K. Susheela and Mohan Jha, "Effects of Fluoride on Cortical and Cancellous Bone Composition," IRCS Medical Sciences: Library Compendium, Vol. 9, No.11, pp. 1021-1022 (1981); Y. D. Sharma, "Effect of Sodium Fluoride on Collagen Cross-Link Precursors," Toxicological Letters, Vol. 10, pp. 97-100 (1982); A. K. Susheela and D. Mukerjee, "Fluoride poisoning and the Effect of Collagen Biosynthesis of Osseous and Nonosseous Tissue," Toxicological European Research, Vol. 3, No.2, pp. 99-104 (1981); Y.D. Sharma, "Variations in the Metabolism and Maturation of Collagen after Fluoride Ingestion," Biochemica et Biophysica Acta, Vol. 715, pp. 137-141 (1982); Marian Drozdz et al., "Studies on the Influence of Fluoride Compounds upon Connective Tissue Metabolism in Growing Rats" and "Effect of Sodium Fluoride With and Without Simultaneous Exposure to Hydrogen Fluoride on Collagen Metabolism," Journal of Toxicological Medicine, Vol. 4, pp. 151-157 (1984).]

 2.Флуоридите го стимулираат создавањето на гранули и потрошувачката на кислородот во белите крвни клетки, но го спречуваат тој процес кога белата крвна клетка е изложена на дејството на некоја туѓа супстанца во крвта.

[Robert A. Clark, "Neutrophil Iodintion Reaction Induced by Fluoride: Implications for Degranulation and Metabolic Activation," Blood, Vol. 57, pp. 913-921 (1981).]

 3.Флуоридите ги намалуваат енергетските резерви и способноста на белите крвни зрнца да ги уништуваат туѓите материи со процесот на фагоцитоза. Дури и микро-моларните количини на флуорид, под 1 ppm (1-от дел на милион делови) можат сериозно да ја спречат способноста на белите крвни зрнца да ги уништуваат патогените микро-организми.


[John Curnette, et al, "Fluoride-mediated Activation of the Respiratory Burst in Human Neutrophils," Journal of Clinical Investigation, Vol. 63, pp. 637-647 (1979); W. L. Gabler and P. A. Leong, ., "Fluoride Inhibition of Polymorphonumclear Leukocytes," Journal of Dental Research, Vol. 48, No. 9, pp. 1933-1939 (1979); W. L. Gabler, et al., "Effect of Fluoride on the Kinetics of Superoxide Generation by Fluoride," Journal of Dental Research, Vol. 64, p. 281 (1985); A. S. Kozlyuk, et al., "Immune Status of Children in Chemically Contaminated Environments," Zdravookhranenie, Issue 3, pp. 6-9 (1987)]

 4.Флуоридите го збунуваат имунолошкиот одбрамбен систем и го поттикнуваат да ги напаѓа ткивата на своето сопствено тело и ја зголемуваат брзината на раст на туморите кај луѓето кои се подложни на рак.

[Alfred Taylor and Nell C. Taylor, "Effect of Sodium Fluoride on Tumor Growth," Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine, Vol. 119, p. 252 (1965); Shiela Gibson, "Effects of Fluoride on Immune System Function," Complementary Medical Research, Vol. 6, pp. 111-113 (1992); Peter Wilkinson, "Inhibition of the Immune System With Low Levels of Fluorides," Testimony before the Scottish High Court in Edinburgh in the Case of McColl vs. Strathclyde Regional Council, pp. 17723-18150, 19328-19492, and Exhibit 636, (1982); D. W. Allman and M. Benac, "Effect of Inorganic Fluoride Salts on Urine and Cyclic AMP Concentration in Vivo," Journal of Dental Research, Vol. 55 (Supplement B), p. 523 (1976); S. Jaouni and D. W. Allman, "Effect of Sodium Fluoride and Aluminum on Adenylate Cyclase and Phosphodiesterase Activity," Journal of Dental Research, Vol. 64, p. 201 (1985)]
Последно освежено ( Петок, 08 Мај 2009 13:12 )
 
Коментари (3)
sostojki vo pastata za zabi
3 Четврток, 27 Август 2009 18:26
Teona
Освен флуоридот пастите за заби содржат и други состојки кои не се споменуваат толку често и еве што пронајдов за нив:


Натриум лаурил сулфат (SLS) е детергент и сретство за создавање пена. Воглавно се додава заради пријатен вкус. Ако сте склони кон добивање афти и ранички во устата, сметајте го SLS за потенцијален кривец, зошто може да предизвика силна надразнетост на осетливата кожа во устата, а воопшто не е потребен за да ви бидат почисти забите.

Хидрираниот силициум – диоксид се употребува како абразивно сретство. Иако се смета дека само силициумот во прав (кој се наоѓа во козметичките производи и прашоците за чистење) е канцероген ако се вдише, повеќето забни пасти ги содржат истите честици.

Триклосанот е антибактериско сретство во забните пасти, во течностите за плакнење на лицето и во производите за капење. Може да предизвика алергиски реакции и афти во устата. Лесно се впива во телото преку устата, а го доведуваат во врска со оштетувања на црниот дроб и надразнетост на очите.


Пирофосфатите се состојки за уништување на забните наслаги. Проблемите предизвикани со додавањето на пирофосфати во забната паста се: прво, пирофосфатот ја прави смесата делумно алкална, кога ќе се најде во устата, која е природно делумно кисела, може да предизвика надразнетост на слузницата. Второ, пирофосфатите имаат одвратен вкус, па автоматски е потребно да се додадат повеќе состојки за арома, за да се прикрие лошиот вкус. Трето, пирофосфатите не се топат лесно, па во смесата се додава детергент за да се подобри нивното топење.

Карбомер е сретство со својства на гел. Тоа е синтетички полимер (материјал сличен на пластика) кој се употребува за згуснување, стабилизирање и продолжување на рокот на трање на производите. Може да предизвика надразнетост на кожата. Ксантеновата гума исто така се употребува како сретство за обликување на масата, но не е познато дека има токсично делување.


Сахаринот е канцероген вештачки засладувач. Сорбитолот, шеќер кој се добива од алкохол и има сладок вкус, а се раствора дури во цревата – ако се проголта, сорбитолот може да предизвика грчеви во желудникот и цревата и надуеност.

Аромите (вкусовите) и боите се додаваат како производот би изгледал и мирисал попривлечно и би имал попријатен вкус. Тие не помагаат во чистењето на вашите заби. Аромите се добиваат воглавно од петрохемикалии. На некои производи им се додаваат дополнителни хемикалии за да се олесни побрзото ослободување на аромата во устата – ни тие немаат никаква врска со почисти заби. Боите се употребуваат за производот да изгледа попривлечно; на пр. титаниумов диоксид, бел пигмент и остро сретство кое предизвикува надразнетост на кожата и за кое е утврдено дека предизвикува појава на тумори.

Интересно,нели...?
Паста за заби без флуор
2 Понеделник, 18 Мај 2009 15:39
Митко
Да, јас веќе некое време ја употребувам...таа „паста“ се вика сода бикарбона. Добра четка, малку сода бикарбона и топла вода е се што е потребно за чисти и бели заби.

Што се однесува на споредната функција на пастата - освежување на здивот, да потсетам дека мирисот не зависи само од забите, туку и од состојбата на непцата, синусите, желудникот и некои др. фактори.

Впрочем, пробај.
Паста за заби без флуор
1 Петок, 15 Мај 2009 12:20
Hristov
Здраво, дали знаете некоја паста за заби кој може да се најде на македонскиот пазар, а да е без флуор?

Поздрав.
Паста за заби без флуор
Среда, 26 Август 2009 07:32
Ivan
Здраво Христов,

Јас веќе подогло ја користам следнава паста за заби и сум презадоволен од ефектите кои ги постигнува:
http://keosam.com.mk/Products/MoreInfo.asp?LNG=MKD&CID=05&PID=28

Поздрав

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: