English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Никола Тесла - Волшебникот кој го осветли светот Picture PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 8
НајлошоНајдобро 
Напишано од Томислав Шуминоски   
Вторник, 04 Ноември 2008 15:47
Индекс на артикл
Никола Тесла - Волшебникот кој го осветли светот Picture
Страна 2
Страна 3
Страна 5
Сите страници

 

 


 

„Чудата не се случуваат во спротивност со природата, туку само во спротивност на она што ние мислиме (имаме претстава) дека е природа.“                       

- Св. Августин

 Битието кое се манифестира во овој свет, остава свои неизбледливи траги врежани во историјата на овој универзум кои сведочат за неговото постоење и делување. Какви се тие траги и на каде водат, зависи од тоа што сакало да искуси, да изживее, да подари или да манифестира. Така некои суштества не водат кон пониските сфери на живот, кон страдање, ограничување, мизерија, заборав, со еден збор илузија ... додека други не воздигнуваат кон вис(т)ините, ни го осветлуваат патот кон она што сме навистина, кон среќен, мултидимензионален, весел и здрав живот. Едно од тие битија кое ја посети нашата планета во периодот од 1856 до 1943 година и кое ни донесе толку многу пронајдоци, машини, системи, идеи и знаење (со еден збор светлина во вистинска смисла на зборот) на оваа планета - е несомнено Никола Тесла.

Во текстот што следува ќе се обидам што е можно поедноставно да го опишам Тесла, барем онака како јас што го гледам, онака како што сум го сфатил, онолку длабок колку што сум успеал да допрам, ... за ова можам да пишувам навистина многу, неколку романи, но со тоа само би предизвикал спротивен ефект – а тоа не е мојата цел.  Секако дека на ова тема поопширно пишувале навистина многу други луѓе (секој со свој гледишта и агли на гледање, со поголеми детали околу неговите патенти) кој го истражувале Тесла, така денес има многу литература, видео и аудио записи, и сл. па можат да се разгледаат навистина многу аспекти од неговиот живот и дело. Но преку овој текст ќе се обидам да бидам што е можно пооригинален и да се држам за она што самиот Тесла го кажал и направил, за работи кои можеби не се толку познати за него и главно за неговиот волшебнички живот. (За повеќе матeријали и детали за Тесла и неговите пронајдоци можете и сами да побарате на интернет или да одете на: http://www.milenko.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1744 каде има одредени линкови за полесно барање на истите.)

Тесла, „Модерниот Прометеј“, „Господарот на светот“, „Волшебникот кој го осветли светот“, генијот или лудиот научник, чиста манифестација на врвната интелигенција и уште не знам како не го нарекуваат овој човек, за кого според мене не постои соодветен збор, ниту комбинација од зборови со кој би ја опишал неговата големина и возвишеност. Човек кој ја најави својата генијална молскавичност со своето раѓање во ноќ полна со молњи во Смиљјан (името е вид на цвеќе), и својата исцелност да го оствари она за што дошол, преку преживувањето на низа невозможни настани во своето детство (како колера, кога сите кренале раце од него, давење, за малку ќе го изгореле во печка и низа непријатни случи и други болести) а и во подоцнежниот живот. Тој е еден од ретките научници – во права смисла на зборот на-У-КА, кој знаел зошто треба да служи науката. Дека нејзината цел е да му даде сеопшт напредок на секој човек, кон посвесно, посреќно и поздраво живеење.

Најголемото добро доаѓа од техничкиот напредок којшто тежнее кон обединување и хармонија ... “  ( од книгата „Моите Изуми“ од Тесла)

Дека треба да ја прилагоди природата кон полесното и похармонично живеење на самиот човек во склоп со неа, бидејќи истиот е неделив дел од истата. И дека сè друго, кое е во спротивно со претходното, т.е. секој друг вид „наука“ –зад која стои бизнисот, интересите на мала група луѓе и воената индустрија (за жал голем дел на денешната наука) е перверзија од наука. Но, за ова потоа. Да видиме сега како успеал да постигне она што постигнал ... одговорот е едноставен – знаел што сака и знаел каде да бара. Бил навистина истраен човек, т.е. исЦЕЛен - знаел како да си ја оствари својата цел, и верувајте, навистина не му било така лесно, особено не кога пристигнал во Америка со 4 центи, кога работел копајќи канали само за да преживее, кога му ја запалиле лабораторија (за времето на „војната на струите“) и при тоа му изгореле неколку годишен труд и кога бил маргинализиран и исмејуван за секоја негова голема идеја (A секоја голема идеја на почетокот е богохулие... дури мнозинството не ја сфати). Но и покарај тоа издржал, до конечното остварување на своите цели. А другата работа е дека имал навистина богат духовен живот. Бил доста отворен и чувствителен (впрочем во хороскоп бил рак) кон посуптилните сфери на живот. За тоа сведочат многу факти од неговата автобиографија. Така тој самиот кажува:

Во Будимпешта можев да ги слушам отчукувањата на часовникот што се наоѓаше во третата соба од мојата. Слетување на мува на масата во собата моето уво го регистрираше како тап удар. Звукот од кочијата што поминуваше на оддалеченост од неколку милји го протресуваше сето мое тело. ... Бев принуден под мојата постела да подметнувам гумени перничиња за да се одморам барем малку од малку. ... во темницата моите сетила беа чувствителни како кај лилјак и можев да го препознам постоењето на некој предмет на оддалеченост од 12 стапки ... Еден угледен лекар (фала му на Бога што не бил некој психијатар од денешниве модерни „психијатари“, инаку ќе го сместеле во лудница и ќе немавме 90% од уредите кои ги имаме во домовите) ми определи голема дневна доза на калиум бромид и ја прогласи мојата болест за единствена и неизлечлива...Последно освежено ( Петок, 08 Мај 2009 13:45 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: