English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Никола Тесла - Волшебникот кој го осветли светот Picture - Никола Тесла - Страна 2 PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 8
НајлошоНајдобро 
Напишано од Томислав Шуминоски   
Вторник, 04 Ноември 2008 15:47
Индекс на артикл
Никола Тесла - Волшебникот кој го осветли светот Picture
Страна 2
Страна 3
Страна 5
Сите страници

И во тие денови баш кога бил навистина отворен, му дошла позната визија за моторот за производство на наизменична струја (индукциониот мотор кој работи на обратно магнетно поле) рецитирајќи фрагмент од „Пред градската Порта“ I дел од „Фауст“ од Гете:

 

Денот завршува; тоа, се крие таму на дното

да оживее брза друг свет.

О, крилјата оти не ме кренат од тлото,

па по него, вечно, да бега мојот лет!

Колку убав сон кога тоа долу свена!

Ах, каде ли летаат крилјата бестелесни

телесните крилја нема да се кренат!

 


Сл.2 Индукциониот мотор од Тесла

 

И тоа не е сè, понатаму Тесла кажува:

Бев духовно среќен. Бев многу среќен како никогаш во животот. Идеите без престан надоаѓаа и единствено имав тешкотии како да ги зграпчам брзо. Деловите од апаратурата што ја замислував за мене беа целосно стварни и дофатливи во секој нивен детаљ, до најмалиот белег и знак за абење ... Кога природната склоност ќе се развие во пасионирана желба, тогаш човекот напредува кон својата цел со чекор од седум милји. “ Така добро е познато дека Тесла имал добро развиена креативна визуализација, уште како дете – во неговата свест му доаѓале силни одблесоци на светлина и некои чудни направи кои тогаш не ги разбирал. Но како растел така успевал да ги сфати, да управува со сликите, бидејќи понекогаш се случувало толку интензивно да му доаѓаат, што не можел да разликува дали се реални или се плод на неговата фантазија, и да ја вежба интуицијата и визуализирање. Тој кажува дека едноставно лежел, отпуштено, со длабоко и рамномерно дишење и насоченост кон тоа што сакал да го пронајде и открие и дека во свеста му доаѓале пронајдоците, со материјалите од кои биле изработени, деталите и финесите на изработка и нивниот начина на работа. Тесла секогаш најпрво ги креирал во неговата свест, т.е. добро ги визуализирал - па потоа земал и ги правел – за тоа е доказ беспрекорната функционалност на сите уреди кои ги направил. Во кажувања за него се споменува дека голем дел од направите кои ги пронашол дека ги „позајмил“ од поразвиени и посвесни суштества со кои се среќавал додека креативно визуализирал, т.е. црпел знаење од други димензии или од други планети. Така во една прилика кажува: „Јас ништо ново не измислив, само го пренесов и материјализирав во овој свет тоа што го гледав ...“ кај други понапредни цивилизации.

Освен тоа, тој самиот кажува дека имал развиена интуиција, која ја наследил од својата мајка Ѓука, која ја покажал на неколку пати. Така во миговите кога неговата мајка умрела, тој бил во Париз и кажува: „...кога заспав или можеби се онесвестив и здогледав облак со ликови на ангели со чудесна убавина и особен еден од нив кој мене ме гледаше со многу љубов, а кој малку по малку го добиваше изгледот на мојата мајка. Привидението лебдеше низ собата и исчезна, а мене ме разбуди една несфатлива мила песна што ја пееја многу гласови. Во тој миг, не знам како, ама бев сосема сигурен дека мајка ми умрела токму тогаш. И тоа беше вистина...“ Значи Тесла се нашол (или подесил) на резонантната фреквенција на мајка му во миговите на нејзиното заминување од овој свет. И тоа не е сè. На неговиот финансиер, познатиот Џон Пер Моган му го спасил животот (иако истиот тој Џон подоцна му вратил на груб и нечовечки начин со откажување на сите финансии и маргинализација на делата од Тесла) кога во една прилика му кажал да не патува со познатиот брод Титаник, бидејќи истиот ќе протоне. Бидејќи тогаш сите богати луѓе земале билети од прва класа за првата и последната тура на познатиот Титаник, и Морган купил карта, ама во последен момент одлучил да го послуша Тесла и го продал билетот, и се спасил.

Неговата чувствителност исто така се забележува и со мистичната поврзаност на Тесла со гулабите. Имено неговата огромна љубов кон гулабите ја покажува на неколку наврати; секогаш обожавал да ги храни гулабите по плоштадите во градовите каде што престојувал, да ги гали и да ги гледа. Еднаш во една прилика кога една гулабица се разболела, која секое утро го посетувала во дворот на неговата лабораторија во Лонг Алјд, Тесла го поминал целиот ден затворен во својата лабораторија, негувајќи ја, хранејќи ја и лекувајќи ја. Со тоа се покажува колку многу ги сакал овие мили суштества – гласници на мирот и слободата (или пак гласници од други планети ?!). Од друга страна, гулабот во езотеријата, покрај симбол за мирот и слободата, исто така е симбол на самоспознавање, на допирањето до најдлабоките вистини ... (На кого му слетува гулаб при крштевањето и се слуша глас од небото: „Ова е мојот син...“ ?м?) Последно освежено ( Петок, 08 Мај 2009 13:45 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: