English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Никола Тесла - Волшебникот кој го осветли светот Picture - Страна 5 PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 8
НајлошоНајдобро 
Напишано од Томислав Шуминоски   
Вторник, 04 Ноември 2008 15:47
Индекс на артикл
Никола Тесла - Волшебникот кој го осветли светот Picture
Страна 2
Страна 3
Страна 5
Сите страници

На ова прашање има еден поразителен одговор од Tom Bearden (Американски полковник кој долги години работел на проекти поврзани со Тесла): само 1 до 2 %.  Да, да – тоа е точно, не е печатна грешка, од сè што направил, иако сè што направил ПРАКТИЧНО направил (над 120 евидентирани патент, а кој знае уште колку многу кој не ги патентирал на време па му ги „позајмиле“ под друго име), целото човештво разбрало и применило само 1-2%. Напротив, не се ни потрудиле да го разберат. (Затоа после доаѓа она поговорката: Глупаците  владеат со светот, бидејќи паметните попуштаат.) Трагично... а замислете да можеле луѓето да ги применат на дело сите негови откритија ... само замислете како би изгледала земјата – многу, многу подобро место за живеење...

Само ако го погледнеме еден од неговите патенти за пренос на енергија на далечина - кулата Ворденклифт на Лонг Ајлнд, кој е фундаментален дел од планираниот „Светски систем“ предложен од Тесла, имаме нешто слично на денешниот интернет (пренос на мултимедијални содржини (слики, видео, музика) и пораки (било тоа да се пишувани на рака или на соодветна машина (компјутер или мобилен)) во било кој дел од светот, па можеби и во космосот) и најважното безжичен пренос на енергија која ќе се користи бесплатно од страна на потрошувачите. Зошто бесплатно? Бидејќи Тесла кажал дека: „Над нашите глави, низ облаците течат неколку енергетски реки, големи како Амазон, носејќи  снопови енергија, помоќни и од илјадници атомски електрани, и се одвиваат електронски комуникации во кои што учествува секој атом од оваа планета...“ како и тоа дека секој човек има право на бесплатна енергија, исто како што е бесплатен и воздухот што го дишеме. Само треба да се најде начин таа слободна (космичка) енергија да се искористи, а тоа несомнено и најверојатно Тесла веќе го направил. Како? – До сега не се знае, или барем го знаат тоа тие што ги украле неговите документи (самоубивајќи го) и не ни го кажуваат.

Како и да е барем сме сфатиле нешто, а мене не ми е јасно или пак се правам на удрен – зошто баш е така? Затоа што така им одговара на големите бизнисмени, затоа што не им одговара да не се наплаќа за струја. Така е тоа , кога во денешниов свет се изгубени вистинските вредности на човештвото, каде парите се Бог, а не средство за живот, кога гледаат кој колку што може повеќе да не контролира и управува, да не програмира со основниот рептилски програм на опстанок ... да не оттргне од нашата суштина и цел за која постоиме ... да заборавиме на себе, да заборавиме дека сите ние сме тука за да уживаме во животот и да освестуваме повисоки сфери на свесност, како љубовта, мирот, единството.

А Тесла убаво кажува што се парите:

Парите се смешен концентрат на човековите глупости и злочини...“, како и тоа дека:

Парите, мене не ми значат она што им значат на другите луѓе. Јас сите пари што ги добивам ги вложувам во нови пронајдоци за доброто на човештвото ...

Мене ми треба само добра лабораторија, кров над глава и храна. Пари не ми требаат...

И не случајно ја  покажува на дело својата огромна величина како човек кога го раскинува договорот со компанијата на Вестингхаус (според кој Тесла добивал 2,5 долари на потрошен киловат – замислете денес би бил еден од најбогатите луѓе на сите времиња) кога Вестингхаус е на работ на банкрот при самиот почеток на производство и дистрибуција на наизменична струја. Тоа несомнено го вбројува Тесла во еден од најголемите научници и космополити.

 Остануваат големи мистерии, не само околу неговиот живот, кој го живел со огромна инспирација до самиот крај, туку и  околу неговата смрт. (За повеќе информации видете во аудио записот: Richard Syrett - Who Murdered Nikola Tesla & Why.

Или на веб страните:

http://www.conspiracyresearch.org/forums/index.php?showtopic=24075 (или на: http://www.proliberty.com/observer/20070405.htm). )

Сепак Тела ќе остане вечна инспирација и извор на многу знаења кои остануваат да се откриваат, т.е. реоткриваат уште многу години, ако не и векови. Колку ли само може да осветли една ѕвезда ... еден волшебник како Тесла? Останува на нас да откриеме, бидејќи тоа што сега го знаеме е ништо во споредба со сè што ни оставил... Иднината е негова...

 

Мојот проект е забавен поради законите на природата. Светот не беше подготвен за него. Проектот беше премногу напред пред своето време. Но, на крајот истите тие закони ќе преовладеат и ќе го преобразат во триумфален успех.“ – Тесла, 1917 година, при разрушувањето на кулата Ворденклифт од страна на американските маринци.

 

 Последно освежено ( Петок, 08 Мај 2009 13:45 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: