English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

Алан Вотс - за Зенот.... Picture Film Е-пошта
Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 
Напишано од Administrator   
Вторник, 16 Јуни 2009 10:41


Алан Вотс

Со преку 4 декади, Алан Вотс се здобива со репутација на најистакнат толкувач на источните филозофии за западот. Започнувајќи на свои 16 години со пишување на есејот За дневникот на Будистичката куќичка (for the journal of the Buddhist Lodge) се здобива со милионкса публика која се зботуваше преку неговите книги, аудио записи, радио и телевизиски предавања. Во целост Вотс има напишано преку дваесет и пет книги и има снимено повеќе од стотици часови предавања и семинари,со тоа изградувајќи една лична филозофија која во целосна искреност и со радост ја споделуваше со своите читатели и слушатели ширум светот. Целовкупното негово дело претставува еден модел на индивидуалитет и себе-искажување кон кое малкумина филозофи се имаат доближено.

Неговиот живот и труд рефлектираат одушевувачка авантура: тој беше автор, свештеник, декан, уредник, предавач, но пред се, како што често велеше за себе, -„Јас сум само забавувач“.

Во неколкуте видеа, ве оставаме самите да го доживеете Алан Вотс. Искрено уживајте.


Алан Вотс - „Патот на Зенот“

За оние кои ќе посакаат да прочитаат нешто повеќе од Алан Вотси и за неговиот поглед кон Зен будизнот. Топло има ја препорачувам книгата „Патот на Зенот“ - "The way of the zen" која е преведена и на Македонски од книго-издаваштво - „Лист три“

(Притиснете со десното копче од глувчето врз видеото и одберете  play)

за Зенот...

 

Јас...

 

 

 

за животот...

 

за различност...

 

Јаболкување

 

Лудило

 

Видеата се превземени од страницата www.freshminds.com

Последно освежено ( Недела, 16 Август 2009 11:54 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: