English French German Italian Portuguese Russian Spanish

“ЕДЕН“ упатува повик за соработка до оние читатели на сајтот кои поседуваат интересни информации, истражуваат и имаат сопствено мислење за теми кои се обработуваат на овие страници или пак имаат преводи на македонски од статии објавени на други сајтови, блогови, часописи... да земат учество во понатамошното креирање и развивање на сајтот. Администраторите ќе ги разгледаат пристигнатите материјали и ќе ги објават оние кои се во склад со информациите кои веќе се нудат, а авторите или преведувачите кои ќе бидат најактивни ќе добијат своја рубрика и статус на уредници на истата. За повеќе информации или испраќање на материјалите контактирајте го администраторот на еден...

За оние кои се бараат себеси PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 4
НајлошоНајдобро 
Напишано од Томае Еденски   
Сабота, 26 Април 2008 16:18
Индекс на артикл
За оние кои се бараат себеси
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
Страна 9
Страна 10
Страна 11
Страна 12
Страна 13
Страна 14
Страна 15
Страна 16
Страна 17
Сите страници

 Следува препевот на зборовите од Оsho, исполнети со топлина, хармонија и љубов, како коментар на ЕДНОставните зборови на големиот Зен мајстор Ikkyu. И покрај огромната одговорност да се препеат зборовите од Osho на македонски јазик, сепак се надевам дека доволно близу до суштина на она што тој сакал да го каже.

Ние доаѓаме на овој свет сами,

Ние заминуваме сами” –

Ова исто така е илузија.

Јас ќе ве научам на патот

Да не се доаѓа, да не се оди!

Ние јадеме, вршиме нужда, спиеме, и се будиме;

Ова е нашиот свет.

Сè што треба да направиме после тоа

Е да умреме.

Јас нема да умрам, Јас нема да одам никаде,

Јас ќе бидам овде;

Но немој да ме прашувате ништо,

Нема да ви одговорам.

Што и да биде тоа,

Тоа е сè дел од светот на илузијата,

Дури и самата смрт

Не е реална работа.

Дали навистина сакате да го знаете патот

И во овој и во другиот свет,

Прашајте го човекот исполнет со милост и искреност.

Еден монах го прашал Мајсторот Pai-Chang,

Кој е Буда?”

Pai-Chang одговорил,

Кој си ти?”

Целта на Разбудените (Будите или Будните) не е да те информираат, туку да те трансформираат.

Тие сакаат да предизвикаат радикални промени во вашата свесност, тие сакаат да ве променат до самите корени. Тие сакаат да ви донесат нови очи, нова чистота на погледот. Нивната цел не е да ве информираат. Тие не се таму за да ви пренесат некое знаење, туку да пренесат некое постоење (битисување). Тие сакаат да ја споделат нивната светлина со вас – целта не е да се информира туку да се просветли.Последно освежено ( Петок, 08 Мај 2009 13:08 )
 

Додади го твојот коментар

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptImageOrdered listUnordered listQuoteCode
Happy smileyVery happy smileyWinking smileyOh my God !Smiley with tonque outHot smileySad smileyCrying smileyShocked smileyBe Right BackAshamed smileyConfused smileyI dont knowThinking smileyEye-rolling smileySleepy smileyDon't tell anyoneBaring teeth smileyParty SmileySick smileyAngry smileyDevilAngelNerd smileySarcastic smileySecret tellingThumbs upThumbs downClapping handsFingerscrossedLeft hugRight hugBoyGirlMessengerHeartBroken heartRoseWilted roseKissGiftBirthday cakeCigaretteHandcuffsBeer mugDry martiniI'mMoonStarSunRainbowUmbrellaIslandRainStormDinner plateBowlPizzaCoffee cupCatDogBatGoatSnailTurtleSheepFilmstripNoteE-mailCameraLightClockTelephone receiverComputerMobile phoneXboxSoccer ballAutoAirplaneMoneyFilmFilm LinkSoundPictureExclamationRss
Вашиот псевдоним:
Вашата адреса за електронска пошта:
Предмет:
Коментар: